ŽIVÝ OHEŇ
Příroda ovládaná živly fascinovala člověka od pradávna a neméně nás přitahují i dnes. Také vás vždy překvapí magnetismus, kterým voda nebo oheň přitahuje vaše smysly? Jak dlouho jste se bez hnutí dokázali kochat pohledem do mořského příboje nebo kroutících se plamínků ohně? A není to mnohem příjemnější než sledování televizní obrazovky? Odpočinout si po dlouhém pracovním dni pohledem do sálajícího ohně je dnes dostupné téměř všem. Oheň je živoucí energií. Dokáže ničit i pustošit, ale bezpečně planoucí za dvířky vašich krbových kamen přináší klid, pohodu a především živelné teplo, které promění atmosféru vašeho domova k nepoznání. Můžete si být jisti, že pohled do sálajícího krbu nebo krbových kamen zkrátka neomrzí. Budete překvapeni, jak může krb změnit dispozici prostoru vašeho domu. Je to majestátný kus nábytku, který se stane dominantou pokoje. Dokáže členit prostor a vymezovat přechod z jedné místnosti do druhé. Podle toho, jaký z nepřeberného množství materiálů si na jeho stavbu vyberete, bude působit elegantně nebo se z vašeho pokoje stane přívětivý a útulný koutek.

Vzhled není vše
Škála nejrůznějších typů krbů, krbových kamen nebo krbových vložek je opět široká a je dobré řídit se zlatým pravidlem – nejlepší radu získám od odborníka. Možná si ale koupí nejste zcela jisti a potřebovali byste alespoň základní přehled o možnostech živého ohně v domě. Navzdory tomu, že je potřeba takovýto krok pečlivě naplánovat, většina lidí nakonec volí podle vzhledu. Pojďte se přesvědčit o tom, že vzhled je rozumné řešit opravdu až na posledním místě. Rozmýšlíte se, kam krb nebo kamna umístíte? Nedumejte nad tím dlouho. Jak klasický otevřený krb, tak krbová vložka nebo kamna musí vyústit do komína, tedy krb stavíme ke zdi, ve které je komín zabudovaný. V nejhorším si ho můžete nechat postavit dodatečně, ale nezapomeňte na správný průměr, který musí odpovídat kouřovodu. Další podmínkou je dostatečná účinná výška komínového tělesa. Na dobrý tah komínu má vliv i směr, rychlost a síla větru v okolí a správné stavebně technické řešení krbu. O minimální výšce komína je vhodné se poradit s prodejcem a často také s kominíky, kteří mají s čištěním zanesených a nefunkčních komínů bohaté zkušenosti. Nemusíte si ale zoufat, dnes jsou bez problémů k dostání například speciální ventilátory, které uměle zajišťují dobrý odtah komínů i s malou účinnou výškou.

Oheň za sklem – krbové vložky Krbové vložky jsou v poslední době ohromně populární. Můžete si myslet, že schovávat oheň za skleněná dvířka, když můžete mít krb otevřený, je zbytečné. Možná změníte názor poté, co vám neuhlídatelné vyskakující oharky propálí podlahu, šlápne na ně váš domácí mazlíček nebo si s nimi dokonce bude chtít pohrát vaše dítě. Prostor před krbem a krbovými kamny je kromě toho místem, kde zanecháváme kousky třísek od naštípaného dřeva, popel nebo nám upadnou sem tam použité zápalky. Létající jiskry jsou hlavním nepřítelem dřevěných podlah a kobercových krytin. Tradičně se tedy oblast kolem krbu pokládala keramickými dlaždicemi, dnes se ale na dřevěné podlahy i koberce pokládají i jiné materiály jako bezpečnostní tvrzené sklo a do dřevěné podlahy se zapouštějí kovové pláty nebo se rozprostírá betonová probarvená mazanina. Uzavřením ohně navíc výrazně zvýšíte efektivitu a výhřevnost topného tělesa, protože sálavé teplo otevřeného krbu ztrácí intenzitu s tím, jak se od něj vzdalujete. V uzavřené krbové vložce s účinností až 80 % výrazně klesá produkce popela, významně klesá spotřeba paliva a snižují se emise spalin.

Vytápění více místností – teplovodní výměníky
Kamna se dají využít i na plný úvazek pro vytápění více místností. Dosáhnout se toho dá pomocí teplovodního výměníku. Kamna nebo krb s teplovodním výměníkem umožňují napojení na teplovodní trubky a rozvedení tepla do radiátorů v okolních místnostech. Díky teplovodnímu výměníku tak lze využít získanou energii z kamen či krbu k vytápění celého domu.
Při vytápění pomocí výměníku je důležité vhodně zvolit optimální výkon kamen. Jde jak o volbu výkonu kamen „do vzduchu“ (výkon předávaný do prostoru, kde jsou kamna umístěna), tak zejména o výkon kamen do „do vody“ (výkon zajištěný teplovodním výměníkem napojeným na systém topení). Při nízkém výkonu výměníku je nemožné vytápět všechny prostory, při příliš vysokém bude docházet naopak k přetápění místností, znečišťování kamen a nadměrnému zanášení komínu. Řešením při nadměrném výkonu kamen „do vody“ je akumulační nádrž, kde se díky výkonu výměníku vytvoří dostatek zásob teplé vody pro chvíle, kdy nebude možné do kamen pravidelně přikládat.

U kamen je horko
Nezapomeňte ani na takové zdánlivé maličkosti, jako je povrch, na kterém kamna budou stát. Podlaha musí být bezpodmínečně z nehořlavého materiálu. Jestliže se vám to nezamlouvá třeba z estetických důvodů, uděláte nejlépe, když si pořídíte izolační podložku z plechu či skla. Ta ovšem musí přesahovat ze všech stran minimálně o 10 cm, vepředu pak určitě o 30 cm. Uvědomte si také, že v bezprostřední blízkosti kamen nevydržíte sedět dlouho – umístit sedačku a křesla přímo u nich by nebyl dobrý nápad.

pokračovat na stránku s krbovými vložkami s výměníkem zde.

 

TOPlist